סדר דרגות החגורות

ראשי >סדר דרגות
 
סדר דרגות
 

הדרגות ומשמעותן:
ירוק: התלמיד בדרגה זו משקיע כדי להשתחרר ,לגלות ולחזק את הגוף ( שיווי משקל, גמישות וקורדנציה) התרגילים הבסיסיים הם: ג´ינגה, פרללה, אשכיווה, פרדה ג´י מאוו, פונטירה ובנסאו.
 התלמיד משקיע כדי לשחרר את גופו ולהרגיש את המוזיקה הוא משקיע כדי לאפשר לעצמו להשתתף עם בן זוגו לקרב או למשחק התלמיד בונה לעצמו יותר ביטחון עצמי וכך הוא משתפר בקר או במשחק. (שיווי משקל , גמישות , קורדינציה ,מהירות ,ריכוז ורפלקס)  בדרגה זו התלמיד מנסה להתקדם במשחק או בקרב ובו זמנית לומד לשיר את שרי הקפואירה .

ירוק צהוב: בדרגה זו התלמיד מתחיל להשתחרר יותר בגופו, נפשו ובמחשבותיו. (בדרגה זו התלמיד ניקרא "הבורח"). דרגה זו נותנת לתלמיד אפשרות להתקדם ולהוסיף לקרב או למשחק. התלמיד מחפש ללמוד לנגן- אנגולה או בנגלה. (שיווי משקל, גמישות,קורדינציה, מהירות, ריכוז, אקרובטיקה ורפלקס)
התרגילים הבסיסים הם: כל התרגילים הבסיסים+ תרגילים מתקדמים .
 
 
צהוב: התלמיד כבר נוגע בתחושה של גוף חופשי הוא מחפש לגלות בקפואירה סודות שיאפשרו לו להגן על עצמו תנועות של לחץ גופני, רגשי,רוחני, פסיכולוגי ותרבותי התלמיד מחפש ללמוד לנגן בכלי הנגינה לדעת את הצללים ולשיר לפי המסרת בקפואירה.
בדרגה זו התלמיד לומד איך לנגן בכלי נגינה שונים ומתחיל להבין את מהות הצלילים ונכנס יותר לעולם הקפוארה.

ירוק
כחול
: התלמיד בתקופה שהווא בקשר עם כושר והצלחה.התלמיד מתרגל את מה שלמד ומוסיף תרגילי אקרובטיקה יותר איכותיים בקרב או במשחק. משקיע יותר בשירה ובלימוד נגינה בכלי הנגינה דה סן בנטו גרנדה דה חזיונאו סמבה דה חודה קנטו קוחידו ואושקנטוש דהש לה דה איניאש ומשלימים במקביל את המקוללה.

צהוב
כחול
 עזר מדריך : בדרגה זו הוא כבר יודעה את סודות ההגנה העצמית ובמקבי מוסיף ללמוד תרגילי התקפה. התלמיד בתהליך התפתחות במשחק ובהתפתחות של ניגון האמזונס תלמיד בדרגה זו לומד לזהות את סוגי המנגינות ובהתאם למנגינות הוא לומד לזהות איזה משחק מתאים למנגינות אלה(ובמקביל גם במקוללה) ומתחיל לבנות את עצמו לדרגת עוזר מדריך ותיק .
 כחול:עוזר מדריך ותיק התלמיד בתקופה שלומד להבדיל בין הדברים הבסיסים של הקרב,משחק ותחרות ומתחיל להבחין בטכניקה שלו ואת היכולת שלו בביצוע התרגילים  (ובמקביל גם במקוללה) בשלב זה התלמיד יכול לקבל המלצה לוינגט ולצאת להדרכה במידה והוא מתאים ובמידה והוא עבר את כל המבחנים של וינגט. 
התלמיד מתעמת עם היכולות הגופניות של עצמו יש לו יכולת לראות את המשחק בערמומיות ובמהירות.
הוא נחוש להגן על עצמו מפני התקפות שבאות באפתעה בדרגה זו הוא חייב להתקדם יותר במקוללה.
 עד עכשיו התלמיד רק טעם את התהליך של לימוד הקפואירה בדרגה זו הוא מחפש לעשות את התרגילים בצורה מושלמת יותר ,כמו תרגילים- אקרובטים, תרגילים של הגנה והתקפה ,ומחפש לנגן ולשיר בצורה המושלמת. (ובמקביל גם במקוללה) בדרגה זו התלמיד מתחיל ללמוד איך מלמדים ואיך מעבירים את הקפוארה בצורה טובה.

 הירוק שולט  צהוב כחול:אסטרוטור (מדריך שלב1) :  בתקופה שהוא מרגיש לוחם ולכן הוא מאוד תחרותי ויש מטרה לכל תרגיל שהוא עושה כמו תרגילי: הגנה, התקפה, סלטות ותרגילי אקובטיקה .הוא בוחן את היכולות שלו בתנועות ובטכניקה. בטכניקה הוא מפתח את הרפלקסים ואת הערמומיות הוא גם מפתח אצלו את הידע במשחק או בקרב ( במקביל גם במקוללה) בשלב זה הוא בעל סמכות הדרכה והוא יכול להדריך קבוצת של תלמידים .

ירוק צהוב הוא שולט  כחול:(מדריך שלב2)  מתכונן לחופש ומשלים את המטרות הבסיסיות בנגינה ושירים ובאותו זמן מחפש להשלים את הטכניקה ואת המקסימום של התנועות במשחק וגם מחפש לעשות את הדברים בצורה המדויקת ביותר. המדריך צריך לעשות פרויקט עבודה ברמה מקצועית הפרויקט כולל: לדעת את המוזיקה, את התרגילים תכנים את התרבות ומסורת של הקפואירה. כל פרויקט שהמדריך עושה הוא תחת השגחתו של המסטר.


ירוק צהוב כחול הוא שולט : זאת דרגה בחירה של אסטרוטור מדריך בשלב 3 בדרגה זאת המדריך נבחן ביכולות תלמידו ורמת יכולתם כאשר תלמידו מגיעים ליכולת של עוזר מדריך רק אז יכול לעבור לשלב של מורה כי זה אומר שיש לו ניסיון ויכולות גבוהות.
 


ירוק לבן: מורה (פרופסור –ניקרא חופשי) המורה סיים את תקופת הלימודים ומכין את עצמו לשלב הקונטרה מסטר שזה שלב אחד לפני מסטר  .

 
צהוב לבן: קונטרה מסטר (שלב לפני מסטר) זה השלב הקשה ביותר כי הקונטרה מסטר צריך להגיע עם תלמידו לרמות גבוהות ביכלתהם מפני שזה המבחן האמיתי של לעברת חגורה למסטר

כחול לבן: מסטר הוא צריך להשתמש בכל הניסיון שצבר ולמד, המסטר חייב להתקדם בעזרת הידע והתכניקה שרחש מהקפואירה.

 לבן: זה הדרגה האחרונה בקפוארה זה ההדרגה הכי מכובדת  צריך לתת כבוד ולכבד את דרגה זו .
סדר העמידה של כלי הנגינה
3 בירמבאו במרכז החודה שמות הבירמבאו הם :בחה בואי שבאחד הצדדים גונגה שבמרכז והוויולה שבצד השני.
ליד אחד מהבירמבאוס יש אטבקי ומצד שני פנדארו ליד אטבקי אגוגו וליד הפנדארו חקו חקו.
לכל סגנון משחק קיים מנגינה ושירה, המנגינות מתחלקות ל-3 סוגים:
1 קאנטו קוחידו - שזה מוזיקה מהירה.
2 קאודרס - שזה שיר שהפזמון חוזר על עצמו.
3 להדהאייניס - שזה שיר שמרמז משהו.

כדי להתחיל את המשחק הקפואריסטים פונים לכיוון כלי הנגינה ומתקופפים מול הבירימבאו עליהם ללחוץ ידיים ולחכות לסימן ממי שמנגן בבירמבאו וברגה שמי שמנגן בבירמבאו מוריד אותו אז זה סימן שהם יכולים להתחיל במשחק. התלמיד חייב להראות את כל מהוא יודע ולמד בחופשיות. מחכים לרגע שהתלמיד הכי פחות מוכן להפלה מפילים אותו וברגע שמפילים אותו הוא מקבל את הדרגה ומברכים אותו.

מה זה גי´נגה?
הגינה היא המסטר של כל התנועות היא מאפשרת לקפואריסט לעשות תנועות שוננות כדי לבלבל את האויב היא נותנת לקפואריסט חזון
כדי שיכול לתקוף ולהגן בו זמנית. בזכות הגינגה הקפואריסט ניראה קל כמו נוצה הגינגה משמשת לחלק העיקר בתנועות הריקוד. ברגע שהתלמיד מה זה גינגה הוא מתחיל להבין ש70% זה הגנה ורק 30% זה התקפה.
hanan&shiran

חיפוש

מבזקים